Aj tento rok sme boli na festivale Pohoda

Vďaka nášmu oceneniu sa návštevníci festivalu Pohoda mohli zúčastniť diskusií o aktuálnych témach. Záznamy všetkých diskusií sú dostupné na Facebook profile ESET Science Award.

Publikované: 14.07.2022

Aj tento rok sme boli na festivale Pohoda

Súčasťou tohtoročného festivalu Pohoda bola séria diskusií s názvom ESET (open) space o aktuálnych spoločenských témach. Návštevníci festivalu sa mohli v priestoroch umeleckého diela Juraja Gábora Sphéra zúčastniť diskusií so slovenskými vedcami a tiež s odborníkmi z iných oblastí života. Objekt Sphéra vznikol v Novej synagóge Žilina.

Diskusie odrážali dôležité témy, ktoré so sebou priniesla aktuálna situácia vo svete – klimatické zmeny, vojna na Ukrajine či digitálne hrozby.

„Sme radi, že sme nadviazali na už vzniknutú tradíciu z minulých rokov a návštevníkom festivalu sme opäť priniesli dôležité diskusie. Od vzniku ocenenia veríme, že veda a umenie majú k sebe blízko, sú potrebné k poznaniu nášho sveta a navzájom sa ovplyvňujú. Teší nás, že práve naše diskusie sa konali v priestore umelecky a spoločensky hodnotného diela Sphéra,“ vysvetľuje Lucia Marková z Nadácie ESET. 

Program ESET (open) space

ESET (OPEN) SPACE: ČAKÁ NÁS STOROČIE PANDÉMIÍ?

Epidémie nie sú novodobý fenomén. V dôsledku globalizácie a súčasného životného štýlu sa však vírusy dokážu šíriť omnoho rýchlejšie. Je súčasná pandémia koronavírusu iba predzvesťou storočia poznačeného novými ochoreniami? Stanú sa rúška či sociálny odstup bežnou súčasťou našich životov? Je možné, že sa vrátia aj dávno potlačené choroby? Ako vlastne vznikajú pandémie?

Hostia:

 • Boris Klempa, virológ a víťaz Ceny verejnosti ESET Science Award
 • Peter Sabaka, infektológ

Moderuje: Zuzana Vitková, vedecká redaktora Denníka N

Pozrite si záznam:

 

ESET (OPEN) SPACE: DOKÁŽEME SA UBRÁNIŤ KYBERVOJNE?

 Ruskú inváziu na Ukrajine sprevádzajú od jej začiatku aj intenzívne boje v digitálnom priestore. Aké zbrane sa používajú v kybernetickej vojne, čo je ich cieľom a ako sa proti nim brániť? Hrozí nebezpečenstvo aj Slovensku? A sme na takéto typy útokov vôbec pripravení?

Hostia:

 • Robert Lipovský, výskumník malvérov spoločnosti ESET
 • Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti 

Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, videoreportérka SME

Pozrite si záznam: 

 

ESET (OPEN) SPACE: ČELÍ SVET POTRAVINOVEJ KRÍZE?

Ruská invázia na Ukrajinu, klimatická kríza aj pandémia COVID-19 ovplyvnili ceny aj dostupnosť potravín. Čakajú nás v dohľadnej dobe prázdne regály v obchodoch? Ako dokážeme prispieť k potravinovej udržateľnosti? "Zachránia" nás princípy zero waste či cirkulárnej ekonomiky?

Hostia:

 • Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska
 • Petra Csefalvayová, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku organizácie INCIEN

Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, videoreportérka SME

Pozrite si záznam:

 

ESET (OPEN) SPACE: KDE SÚ HRANICE UMELEJ INTELIGENCIE?

S umelou inteligenciou sme v dennodennom kontakte, aj keď si to vôbec neuvedomujeme. Čo všetko vďaka nej dokážeme už dnes a kam nás zavedie pokrok v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie? V akých profesiách nahradia ľudí technológie? Môže nám pomôcť dosiahnuť digitálnu bezpečnosť? Mali by sme sa obávať, že z dobrého pomocníka sa jedného dňa stane zlý pán?

Hostia:

 • Mária Bieliková, výskumníčka a riaditeľka inštitútu KInIT
 • Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť ESET

Moderuje: Juraj Petrovič, redaktor .týždeň

Pozrite si záznam: 

 

ESET (OPEN) SPACE: JE MODERNÝ URBANIZMUS CESTOU K UDRŽATEĽNOSTI?

Moderný prístup k urbanizmu, ktorý kladie dôraz na environmentálne, spoločenské aj ekonomické aspekty, by mohol vydláždiť cestu k trvalej udržateľnosti. Akú úlohu pri budovaní moderných miest zohráva verejný sektor, súkromné inštitúcie či samotní obyvatelia? Dokážu technológie a inovácie prispieť k dosiahnutiu vytúženého cieľa trvalo udržateľných miest?

Hostia:

 • Petra Dzurovčinová, splnomocnenkyňa primátora pre inovácie, Bratislava
 • Peter Moravčík, ESET Campus Development Manager 

Moderuje: Katarína Kozinková, redaktorka SME

Pozrite si záznam:

 

ESET (OPEN) SPACE: AKO ZMENÍ SLOVENSKO KLIMATICKÁ KRÍZA?

Čoraz častejšie sme v našom regióne svedkami teplotných rekordov, období sucha alebo naopak prívalových dažďov či dokonca tornád. Sú extrémne prejavy počasia dôsledkom klimatickej krízy a mali by sme sa pripraviť na ich čoraz častejší výskyt? Ako veľmi stúpnu teploty na Slovensku a čo bude klimatická zmena znamenať pre našu krajinu?

Hostia:

 • Jozef Pecho, klimatológ a meteorológ
 • Pavol Siman, geológ a geochemik, SAV

Moderuje: Katarína Kozinková, redaktorka SME

 

Pozrite si záznam:

 

Vyzdielať článok