Diskusie ESET Science Talk budú opäť súčasťou festivalu Pohoda

Aktuality

Diskusie ESET Science Talk budú opäť súčasťou festivalu Pohoda

01.07.2021

BRATISLAVA – Podobne ako vlani aj toto leto prinesie ocenenie ESET Science Award návštevníkom a divákom festivalu Pohoda inšpiratívne témy aj zaujímavé vedecké osobnosti.

Súčasťou tohtoročného festivalu Pohoda on the Ground bude séria diskusií s názvom ESET Science Talk o aktuálnych vedeckých, ale aj spoločenských témach. Každý podvečer o 17.30 sa návštevníci môžu tešiť na jednu. Diskusiám bude na festivale patriť stage Café Kušnierik.

Facebookový profil ocenenia ESET Science Award prinesie diskusie prostredníctvom live streamu tým, ktorí sa na festival nedostanú.

Program ESET SCIENCE TALK

ESET SCIENCE TALK: VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ O OČKOVANÍ Streda 7. júl 2021, 17.30 – 18.15

Téma očkovania proti koronavírusu vyvoláva stále mnoho otázok. V našej diskusii odpovieme na otázky, ako očkovanie funguje, či sú vakcíny bezpečné, aké sú možné vedľajšie účinky, aká je momentálna situácia ohľadne očkovania na Slovensku a aké sú naše vyhliadky do budúcnosti.

Hostia: Alexandra Bražinová, epidemiologička, Lekárska fakulta UK, Miloš Jeseňák, imunológ, UN Martin
Moderuje: Paulína Böhmerová, manažérka pre vzťahy s vedeckou obcou v spoločnosti ESET

ESET SCIENCE TALK: SÚ NEUTRÍNA KĽÚČOM K POCHOPENIU VESMÍRU?
Štvrtok 8. júl 2021, 17.30 – 18.15

Laureát ocenenia ESET Science Award a fyzik s mimoriadnym medzinárodným renomé priblíži tajomný svet neutrín, ktoré sú záhadou a súčasne aj kľúčom k pochopeniu evolúcie vesmíru a v ňom prebiehajúcich procesov. Opíše tiež, ako prebieha výskum neutrín a prečo sa musí odohrávať napríklad na dne hlbokého Bajkalského jazera.

Hosť: Fedor Šimkovic, teoretický fyzik Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a laureát ocenenia ESET Science Award
Moderuje: Zuzana Vitková, reportérka Denníka N

ESET SCIENCE TALK: AKO NÁS ŽIVOT NA ZEMI PRIPRAVUJE NA ŽIVOT VO VESMÍRE
Piatok 9. júl 2021, 17.30 – 18.15

Michaela Musilová, astrobiologička so zameraním na výskum extrémofilných organizmov a aktuálna riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji, porozpráva o podstate výskumu, ktorý realizuje a ktorý sa plánuje v budúcnosti vykonávať vo vesmíre. Život prežívajúci v extrémnych pozemských podmienkach je jedným z kľúčov odhalenia možnej existencie mimozemského života. Po diskusii si v stane Martinusu záujemcovia môžu kúpiť knihu Žena z Marsu a nechať si ju rovno aj podpísať autorkami.

Hosť: Michaela Musilová, astrobiologička a riaditeľka výskumnej stanice HI‑SEAS
Moderuje: Lucia Lackovičová, spoluautorka knihy Žena z Marsu

ESET SCIENCE TALK: PREČO ĽUDIA VERIA NEZMYSLOM?
Sobota 10. júl 2021, 17.30 – 18.15

Informácie o svete nikdy neboli také komplexné a jednoducho dostupné, ako je tomu v súčasnosti. Vedecké poznanie exponenciálne narastá, no súčasne s ním rastie aj podiel pseudofaktov a pseudovedy. Na pravdu však nestačí, aby sme jej iba uverili. Musí byt konfrontovaná so skutočnosťou. Prečo teda cez dezinformácie, konšpirácie, hoaxy, propagandu, framing, astroturfing a ďalšie tak ochotne subjektivizujeme pravdu? Aká je dnes hodnota pravdy?

Hostia: Vladimíra Kurincová Čavojová, psychologička z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, Vladimír Šnídl, redaktor so zameraním na dezinformácie v informačnom priestore
Moderuje: Peter Ohrajter, manažér pre marketing a korporátnu komunikáciu v spoločnosti ESET

ESET SCIENCE TALK: ONLINE PREDÁTORI ZA DVERAMI DETSKEJ IZBY
Nedeľa 11. júl 2021, 17.30 – 18.15

K sexuálnemu obťažovaniu maloletých dochádza v čase, keď si rodičia myslia, že sú ich deti v bezpečí domova. Ako vyzerá grooming, manipulatívna technika, pomocou ktorej sa snažia predátori získať dôveru svojich obetí? Ako chrániť deti pred nástrahami, ktoré ich môžu poznačiť na celý život? Mala by rodičovská kontrola dostať prednosť pred súkromím dieťaťa?

Hostia: Zuzana Juráneková, špeciálna pedagogička z online poradne pre mladých ľudí IPčko, Peter Košinár, senior výskumník spoločnosti ESET, ktorý sa venuje analýze cielených útokov a kryptoanalýze
Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, videoreportérka denníka SME

Späť na Všetky aktuality