Najlepšie eseje na tému Je veda riešením všetkých výziev ľudstva?

Do esejistickej súťaže s názvom Je veda riešením všetkých výziev ľudstva? sa počas septembra 2021 zapojilo takmer 80 ľudí. Víťaznú esej vybral predseda medzinárodnej komisie ESET Science Award a laureát Nobelovej ceny za fyziku profesor Kip Thorne, ktorého počas slávnostného galavečera stretol víťaz Roman Burič.

Publikované: 10.12.2021

Najlepšie eseje na tému Je veda riešením všetkých výziev ľudstva?

Nadácia ESET vyhlásila začiatkom septembra 2021 esejistickú súťaž, do ktorej sa mohol zapojiť ktokoľvek, kto mal odpoveď na otázku či je veda riešením všetkých výziev ľudstva. Svoj názor sformovaný do krátkej eseje zaslalo takmer 80 ľudí. Spomedzi nich vybrali hodnotitelia finálovú päťku.

To, že veda je riešením všetkých výziev ľudstva, si nemyslí ani jeden z autorov finálových esejí. Mladí profesionáli z rôznych vedeckých odborov v nich vyjadrili viaceré pohľady na pochybnosti, ktoré majú o možnostiach a limitáciách vedy, ale aj o ľudskej spoločnosti. Eseje však spája nielen zdravá dávka skepticizmu, ale aj viera vo význam vedeckej práce. Autori vlastne potvrdili spôsob premýšľania, ktorý je vlastný vedcom a ľudstvo poháňa vpred: kritické myslenie, overovanie faktov aj úsudkov a neustále hľadanie pravdy.

Víťazná esej

Všetkých päť finálových esejí si prečítal aj profesor Kip Thorne, ktorý z nich napokon vybral tú víťaznú. Stala sa ňou esej od Romana Buriča, doktoranda na Ústave experimentálnej psychológie SAV. Ten vo svojej eseji píše, že ak vezmeme do úvahy to, že nás veda doposiaľ udržala v zdraví a nažive, je vcelku dobrý nápad jej dať šancu, ale nemôžeme si byť stopercentne istí, že je odpoveďou na všetko. Napriek tomu by sme sa mali správať tak, akoby to bola pravda. Svojím textom sa tiež zamýšľa nad tým, do akého výskumu by vlastne mali vlády investovať finančné prostriedky a prečo to je vlastne potrebné. Vo svojom vlastnom výskume sa venuje racionalite a tomu, prečo robia ľudia vo svojich úsudkoch a rozhodnutiach systematické chyby.

Roman Burič sa na slávnostnom galavečere stretol s profesorom Thornom a navyše získal finančnú odmenu 1 000 eur. Rovnakých 1 000 eur získala aj Paulína Miklová, ktorú Nadácia ESET vylosovala spomedzi všetkých prihlásených esejí.

Prečítajte si finálové eseje

Víťazná esej Romana Buriča, doktoranda na Ústave experimentálnej psychológie SAV: TU.

Finálová esej Michaely Barkociovej, farmaceutky a doktorky farmakognózie: TU.

Finálová esej Jany Biznárovej, doktorandky na švédskej technologickej univerzite Chalmers: TU.

Finálová esej Kataríny Neilinger, doktorandky na Elektrotechnickom ústave SAV: TU.

Finálová esej Pavla Ostertaga, softvérovým architektom v spoločnosti ESET: TU.

Zdielať článok