Sir Brian May a Dr. Garik Israelian oznámili tému festivalu "Starmus Earth: budúcnosť našej domovskej planéty" na panelovom podujatí v londýnskej Kráľovskej spoločnosti. Pripojili sa k nim svetoznáma etologička a ochrankyňa prírody Dr. Jane Goodall DBE(ktorá sa teraz stala členkou poradného výboru Starmus), kozmológ Sir Martin Rees a profesorka globálneho riadenia Mary Kaldor, ktorí viedli jedinečnú diskusiu, ktorú moderoval Dr. Israelian, o tom, ako vyriešiť niektoré z najnaliehavejších problémov našej planéty.
Mikrobiologička a nositeľka Nobelovej ceny Emmanuelle Charpentierová sa k panelu pripojila na diaľku zo súbežného úvodného podujatia na Dunaji v Bratislave spolu s vynálezcom iPodu Tonym Fadellom a Richardom Markom, odborníkom na kybernetickú bezpečnosť a generálnym riaditeľom spoločnosti ESET, hlavného partnera festivalu.
"Starmus sa tradične zameriava na skúmanie záhad vesmíru, pozerá sa nahor, aby inšpiroval a vzdelával ďalšiu generáciu bádateľov a obnovil ducha objavovania, spája umenie, hudbu a najväčšie vedecké a umelecké mozgy sveta s cieľom zlepšiť komunikáciu o vede," povedal spoluzakladateľ festivalu Starmus Dr. Garik Israelian. "Ako hovorí staré príslovie: "Aj Zem je planéta!" Sme privilegovanou súčasťou vesmíru a ako živé bytosti sme stvorení z hviezdneho materiálu. Samotné atómy v našich telách vznikli v prvých dňoch vesmíru alebo pri zániku hviezd s nízkou a vysokou hmotnosťou. Zem je vo vesmíre a je jeho súčasťou rovnako ako hviezdy ".
"Klimatické zmeny by nakoniec mohli spôsobiť, že život na Zemi sa stane neudržateľným, a už teraz vidíme známky tohto rýchleho vývoja. Musíme podniknúť kroky, aby sme sa postarali o náš svet, a Starmus ponúka dôležitý hlas, ktorý upozorňuje na túto naliehavosť," povedala Dr. Jane Goodallová.
Vroku 2024 obráti Starmus svoj pohľad bližšie k domovu a bude analyzovať, ako môžeme riešiť výzvy, ktoré najviac ohrozujú budúcnosť Zeme, od hrozieb, ktorým čelí naše životné prostredie a klíma, až po ďalekosiahle technológie, ako je umelá inteligencia, genetické inžinierstvo a kybernetická bezpečnosť - ako aj humanitárne krízy spôsobené ozbrojenými konfliktami na celom svete.
"Od roku 2011 sa na konferenciách STARMUS stretávajú vedci a umelci, aby sa jasným pohľadom pozreli von na vesmír okolo nás a oslávili zázraky vesmíru. Tento rok, viac ako kedykoľvek predtým si uvedomujúc súčasnú hrozbu vyhynutia života v biosfére, sa STARMUS po prvýkrát zameriava dovnútra našej domovskej planéty.spojením mnohých najväčších a najslobodomyseľnejších mozgov zo všetkých krajín sa pokúsime nájsť nové odpovede na otázky, ktoré si teraz musíme položiť, aby sme zachránili život na planéte Zem." povedal Sir Brian May, legendárny gitarista skupiny Queen, spoluzakladateľ a člen poradného výboru Starmusu.
Tento rok Starmus spolupracuje so spoločnosťou ESET - globálnou spoločnosťou v oblasti kybernetickej bezpečnosti so sídlom v Bratislave - s cieľom inšpirovať mladých ľudí na Slovensku a na celom svete, aby prevzali zodpovednosť a prispeli k budúcnosti našej planéty pomocou vedeckého výskumu a najmodernejších technológií.
"Úlohou spoločnosti ESET je poskytovať najmodernejšie technológie a inovácie, ktoré chránia spoločenský pokrok. Veríme, že tento pokrok prináša veda," povedal Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET. "Sme hrdí na to, že môžeme byť partnerom spoločnosti Starmus a pripojiť sa k jej úsiliu inšpirovať nové generácie vedcov a tých, ktorí si vážia jej hodnoty."
Starmus Earth privíta vedcov svetovej úrovne, umelcov a environmentalistov, aby sa podelili o prelomové objavy, diskutovali o veľkých otázkach a inšpirovali nové generácie vedcov, technológov a aktivistov. Poradný výbor programu Starmus oznámi kompletnú zostavu vedcov, umelcov a hudobníkov neskôr v tomto roku, ale medzi viac ako 40 potvrdenými rečníkmi na Starmus Earth sú napríklad astronaut a účastník letu Apollo 16 na Mesiaci Charlie Duke, bývalá prezidentka Írska Mary Robinsonová a fyzička Donna Stricklandová (celý zoznam nájdete na webovej stránke).
Na festivale sa rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch udelí medaila Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu v štyroch kategóriách: Hudba a umenie, vedecká spisba, filmy a zábava a celoživotné dielo.
Budúcoročný festival bude prvým Starmusom od septembra 2022, keď sa konal v arménskom Jerevane a oslavoval 50 rokov výskumu Marsu ľudstvom. Predchádzajúce inkarnácie festivalu Starmus sa uskutočnili vo švajčiarskom Zürichu, nórskom Trondheime a na španielskych Kanárskych ostrovoch.
Vstupenky na Starmus Earth, ktorý sa bude konať v Bratislave od 12. do 17. mája 2024, sa začnú predávať v októbri 2023. Viac informácií nájdete na www.starmus.com a www.starmusfestival.sk.