Vedecká udalosť roka

Kip Thorne na ESET Science Award 2021

Ocenenie ESET Science Award 2021 privítal na Slovensku legendu astrofyziky, laureáta Nobelovej ceny za potvrdenie gravitačných vĺn, zanieteného popularizátora vedy a spoluautora filmového megahitu Interstellar - prof. Kipa Thorna. Okrem role predsedu medzinárodnej komisie 3. ročníka ESET Science Award sa zúčastnil aj ďalších verejných podujatí pre podporu vedy na Slovensku.

diskusia:

Slovenské národné divadlo, Bratislava,
12. októbra 2021

TAGS:

diskusia

„Je veda riešením všetkých výziev ľudstva?“

V historickej budove Slovenského národného divadla diskutoval profesor Thorne s ďalším vedeckým velikánom, britským fyzikom, popularizátorom vedy a moderátorskou hviezdou BBC – prof. Brianom Coxom. Pred zaplneným hľadiskom hľadali odpoveď na otázku, či je veda riešením všetkých výziev ľudstva. Každý, kto mal k téme pálčivú otázku, ju mohol položiť v rámci globálnej kampane „Ask Kip a Question“. O tých najzaujímavejších diskutovali priamo na pódiu divadla.


prednáška:

Aula Univerzity Komenského, Bratislava,
13. októbra 2021

TAGS:

prednáška

Môj hlboký vzťah so zakriveným vesmírom - od čiernych a červích dier až po cestovanie v čase a gravitačné vlny

Univerzita Komenského v Bratislave udelila profesorovi Kipovi Thornovi Veľkú zlatú medailu Univerzity Komenského. Pri tejto príležitosti si publikum mohlo vypočuť aj Nobelovu prednášku, ktorá sa venovala strhujúcim výsledkom vedeckej práce profesora Thorna a jeho tímu pri pozorovaní gravitačných vĺn na detektore LIGO. Profesor Thorne ako hlavný poradca režiséra Christophera Nolana na filme Interstellar verejnosti na príklade hlavnej postavy Coopera z filmu Interstellar vysvetlil aj fenomén cestovania v čase.


galavečer:

Slovenská filharmónia, Bratislava,
16. október 2021

TAGS:

galavečer

Slávnostné vyhlásenie laureátov 3. ročníka ESET Science Award 2021

Slávnostné vyhlásenie laureátov ocenenia je každoročnou oslavou vedy na Slovensku. Galavečera sa zúčastňujú predstavitelia domácej aj zahraničnej vedeckej obce, ambasádori či politické elity ako prezidentka a predseda vlády. Profesor Kip Thorne odovzdal ocenenie v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy materiálovému fyzikovi Jánovi Duszovi. Program, ktorý spája vedu s umením, sledovalo tisíce divákov prostredníctvom TV prenosu RTVS.


stretnutie:

centrála ESETu,
11. október 2021

TAGS:

diskusia

talenty

Stretnutie s víťazmi Medzinárodného turnaja vo fyzike

Profesor Kip Thorne venoval svoj čas a záujem aj mladým talentom fyziky. Slovenské študentky a študenti, ktorí vyhrali Medzinárodný turnaj vo fyzike, s profesorom diskutovali o svojom víťaznom riešení. O stretnutí porozprávali médiám na spoločnej tlačovej konferencii. Profesor Thorne prijal pozvanie do mnohých ďalších mediálnych formátov a jeho návšteva sa odzrkadlila v mnohých médiách.


súťaž

september/október 2021

TAGS:

súťaž

award

Esejistická súťaž

Je veda riešením všetkých výziev ľudstva? Nad touto otázkou sa v súťažnej eseji zamyslelo takmer 80 slovenských študentov, vedcov, ale aj tých, ktorí sa len zaujímajú o vedu a spoločnosť. Zo zaslaných esejí, vybral práve Kip Thorne tú, ktorej myšlienky ho najviac zaujali. Jej autor, Roman Burič z Ústavu experimentálnej psychológie SAV, okrem výhry 1000 eur stretol profesora osobne na slávnostnom vyhlásení laureátov ESET Science Award.