VEDECKÁ DISKUSIA ROKA

Ada Yonath na ESET Science Award 2022

Adu Yonath privítame na Slovensku v rámci ocenenia výnimočných vedcov – ESET Science Award 2022. Bude predsedať jej medzinárodnej komisii. Ada je držiteľkou Nobelovej ceny za chémiu, ktorú získala v roku 2009 za štúdium štruktúry a funkcie ribozómov. V súčasnosti je riaditeľkou centra Helen and Milton A. Kimmelman Center for Biomolecular Structure and Assembly v rámci Weizmannovho inštitútu vied v Izraeli. Jej stále prebiehajúci výskum nám pomáha pochopiť vznik života, ale aj problematiku odolnosti voči antibiotikám a je zároveň aj príspevkom k vývoju nových antibiotík.

DISKUSIA:

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) Bratislava, Slovakia
15. október, 2022 at 10:30-12:00

TAGS:

DISKUSIA: Ako vzniká život?

„Ako vzniká život?“

Zažite vedeckú diskusiu roka o pôvode a podstate života s Adou Yonath, svetovo uznávanou vedkyňou 15. októbra v srdci Európy, v Bratislave. Ada Yonath získala Nobelovu cenu za chémiu v roku 2009. Už desaťročia skúma bunkový život na úrovni ribozómov. Aj vďaka jej výskumu dnes vieme oveľa viac o procese, ktorým sa DNA kód transformuje na svaly, kosti, kožu, ale aj základné stavebné kamene umožňujúce sluch, chuť, čuch, a pravdepodobne aj reč, či dokonca myslenie. Počas diskusie Ada prezradí viac nielen o vzniku života, svojom výskume, láske k vede, ale aj o jej inšpirujúcom príbehu ženy vo vede.


GALAVEČER:

Slovenská filharmónia, Bratislava
14. októbra, 2022, 19:30

TAGS:

GALAVEČER

Galavečer ESET Science Award 2022

Vyhlásenie laureátov ocenenia ESET Science Award je každoročnou oslavou vedy na Slovensku. Galavečera sa zúčastnia predstavitelia vedeckej komunity zo Slovenska, aj zo zahraničia, veľvyslanci, predstavitelia vládnych inštitúcií na Slovensku. Nad podujatím každoročne preberá záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Na podujatí budú vyhlásení laureáti v troch kategóriách: Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov, Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Podujatie bude streamované 14. októbra o 19:30. 15.októbra o 21:35 bude vysielané na RTVS, na Jednotke