VEDECKÁ DISKUSIA ROKA

Michel Mayor na ESET Science Award 2023

Profesor Michel Mayor je známy astrofyzik, ktorý v roku 1995 objavil spolu s Didierom Quelozom prvú exoplanétu – planétu mimo slnečnej sústavy – 51 Pegasi b. Za tento objav získal v roku 2019 Nobelovu cenu. So svojím tímom má zásluhy na objavení veľkej časti všetkých známych exoplanét v Mliečnej ceste, dodnes ich je asi 5000. Michel Mayor je hlavným riešiteľom na planetárnom prieskume v zariadení HARPS, ktoré objavuje čoraz viac superzemí a malých planét podobných Neptúnu.

DISKUSIA:

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) Bratislava, Slovakia
10. október, 2023 18:00

TAGS:

DISKUSIA

„Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre?“

Pozrite si diskusiu nositeľa Nobelovej ceny a astrofyzika Michela Mayora a astrofyzika a zakladateľa festivalu Starmus Garika Israeliana s popularizátorom vedy Davidom Eicherom o možnostiach objavenia inteligentného života mimo našej planéty, slnečnej sústavy a galaxie. Ako ďaleko sme od stretnutia s inteligentným životom? Čo by sme mali robiť, keď naň narazíme? Mal by sa výskum vesmíru zamerať na hľadanie inteligentného života alebo ďalších zdrojov pre našu planétu? Diskusiu organizuje Nadácia ESET v spolupráci s festivalom Starmus, ktorý sa uskutoční v Bratislave v máji 2024, aby odštartoval celosvetovú diskusiu o "budúcnosti našej domovskej planéty", ktorá je témou festivalu Starmus VII.


GALAVEČER:

Slovenská filharmónia, Bratislava
12. októbra, 2023, 20:10

TAGS:

GALAVEČER

Galavečer ESET Science Award 2023

Vyhlásenie laureátov ocenenia ESET Science Award je každoročnou oslavou vedy na Slovensku. Galavečera sa zúčastnia predstavitelia vedeckej komunity zo Slovenska, aj zo zahraničia, veľvyslanci, predstavitelia štátnych inštitúcií na Slovensku. Nad podujatím každoročne preberá záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a v tomto piatom ročníku, ocenenie získava aj záštitu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Na podujatí budú vyhlásení laureáti v troch kategóriách: Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov, Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Podujatie bude vysielané 12.októbra o 20:10 na Dvojke.