ESET Science Award prináša vedeckú diskusiu roka: „Ako vzniká život?“ s nositeľkou Nobelovej ceny, izraelskou biochemičkou Adou Yonath

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award nadväzuje na minuloročnú diskusiu so svetoznámym fyzikom Kipom Thornom a britským popularizátorom Brianom Coxom. Do Bratislavy opäť prináša atraktívnu vedeckú diskusiu. O svoje názory sa s publikom podelí laureátka Nobelovej ceny a predsedníčka medzinárodnej komisie ESET Science Award, izraelská biochemička Ada Yonath. V sobotu 15. októbra od 10.30 v Divadle P.O. Hviezdoslava bude hľadať odpovede na otázku Ako vzniká život?. Vstupenky sú dostupné na predpredaj.sk.

Publikované: 13.10.2022

ESET Science Award prináša vedeckú diskusiu roka: „Ako vzniká život?“ s nositeľkou Nobelovej ceny, izraelskou biochemičkou Adou Yonath

Svetovo uznávaná vedkyňa a držiteľka Nobelovej ceny za chémiu Ada Yonath už desaťročia skúma bunkový život na úrovni ribozómov. Aj vďaka jej výskumu dnes vieme oveľa viac o procese, ktorým sa DNA kód transformuje na svaly, kosti, kožu, ale aj základné stavebné kamene umožňujúce sluch, chuť, čuch, a pravdepodobne aj reč, či dokonca myslenie. Do Bratislavy prichádza ako predsedníčka medzinárodnej komisie ocenenia ESET Science Award a v sobotu 15. októbra o 10.30 bude diskutovať o tom, ako vzniká život. Diskusia prebehne v angličtine bez tlmočenia.

Vo vedeckej diskusii roka priblíži Ada Yonath svoj výskum aj inšpirujúci príbeh ženy vo vede.

K samotnému výskumu priviedla Adu Yonath celoživotná zvedavosť. Považuje ju za kľúčovú vlastnosť, ktorá posúva ľudstvo k poznaniu. Jej vedecká cesta nebola jednoduchá, pochádza zo skromných pomerov, nazývali ju rojkom a spochybňovali jej teórie. Už desiatky rokov študuje ribozómy, molekulové stroje vytvárajúce bielkoviny, ktoré potenciálne ukrývajú tajomstvo vzniku života. Práve za štúdium štruktúry a funkcie ribozómov získala v roku 2009 Nobelovu cenu za chémiu.

„Minulý rok sme založili tradíciu prinášať popri ocenení ESET Science Award aj inšpiratívne vedecké diskusie. Sme radi, že takýmto spôsobom môžeme slovenskému publiku priniesť nádych svetovej vedy a tiež možnosť zamyslieť sa nad dôležitými otázkami, na ktoré v bežnom živote nemáme čas. Príbeh Ady Yonath je o prekonávaní prekážok a životnej vytrvalosti a veríme, že diskusiou prispejeme k odhodlaniu mladých ľudí nastúpiť na vedeckú kariéru. Životný príbeh Ady Yonath je však inšpiratívny aj pre bežnú verejnosť, je o odhodlaní nevzdávať sa a pokračovať na dráhe, ktorú ste si vytýčili,“ vysvetľuje Lucia Marková, správkyňa Nadácie ESET.

Zdielať článok