Svetovo uznávaná vedkyňa a držiteľka Nobelovej ceny za chémiu Ada Yonath už desaťročia skúma bunkový život na úrovni ribozómov. Aj vďaka jej výskumu dnes vieme oveľa viac o procese, ktorým sa DNA kód transformuje na svaly, kosti, kožu, ale aj základné stavebné kamene umožňujúce sluch, chuť, čuch, a pravdepodobne aj reč, či dokonca myslenie. Do Bratislavy prichádza ako predsedníčka medzinárodnej komisie ocenenia ESET Science Award a v sobotu 15. októbra o 10.30 bude diskutovať o tom, ako vzniká život. Diskusia prebehne v angličtine bez tlmočenia.
Vo vedeckej diskusii roka priblíži Ada Yonath svoj výskum aj inšpirujúci príbeh ženy vo vede.
K samotnému výskumu priviedla Adu Yonath celoživotná zvedavosť. Považuje ju za kľúčovú vlastnosť, ktorá posúva ľudstvo k poznaniu. Jej vedecká cesta nebola jednoduchá, pochádza zo skromných pomerov, nazývali ju rojkom a spochybňovali jej teórie. Už desiatky rokov študuje ribozómy, molekulové stroje vytvárajúce bielkoviny, ktoré potenciálne ukrývajú tajomstvo vzniku života. Práve za štúdium štruktúry a funkcie ribozómov získala v roku 2009 Nobelovu cenu za chémiu.
„Minulý rok sme založili tradíciu prinášať popri ocenení ESET Science Award aj inšpiratívne vedecké diskusie. Sme radi, že takýmto spôsobom môžeme slovenskému publiku priniesť nádych svetovej vedy a tiež možnosť zamyslieť sa nad dôležitými otázkami, na ktoré v bežnom živote nemáme čas. Príbeh Ady Yonath je o prekonávaní prekážok a životnej vytrvalosti a veríme, že diskusiou prispejeme k odhodlaniu mladých ľudí nastúpiť na vedeckú kariéru. Životný príbeh Ady Yonath je však inšpiratívny aj pre bežnú verejnosť, je o odhodlaní nevzdávať sa a pokračovať na dráhe, ktorú ste si vytýčili,“ vysvetľuje Lucia Marková, správkyňa Nadácie ESET.