Finalista kategórie:
Výnimočná osobnosť slovenskej vedy

Ján Tkáč

Výskum včastnej diagnostiky rakoviny prostaty

Ak chceme vyrábať produkty s vysokou pridanou hodnotou, musíme podporovať špičkový výskum

Pri diagnostike rakovinových ochorení čas doslova určuje hranicu medzi životom a smrťou. Jednoduchý, rýchly, bezbolestný a relatívne lacný spôsob odhalenia niektorých onkologických ochorení, predovšetkým rakoviny prostaty, je výsledkom výskumu Ing. Jána Tkáča, DrSc., z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied.

„Zaoberali sme sa lepším porozumením funkcií komplexných cukrov v tele,“ povedal Ján Tkáč pre časopis Forbes. „Veľmi zjednodušene - každá naša bunka v tele je pokrytá obalom pozostávajúcim z cukrov. Ten slúži na komunikáciu medzi bunkami. My sme prišli na to, ako zmena zloženia cukrov na povrchu buniek ovplyvňuje najrôznejšie fyziologické procesy alebo niektoré ochorenia. Na tom je v princípe postavená aj naša diagnostika.“

Spomenutý princíp sa dá podľa Jána Tkáča aplikovať na rôzne nádorové ochorenia, líši sa však v spoľahlivosti diagnostiky. Práve pri rakovine prostaty je spoľahlivosť veľmi vysoká nielen v prípade diagnostiky, ale i prognózy ochorenia, keď je možné odlíšiť pacientov, ktorých postačuje monitorovať, od tých, ktorí si vyžadujú chirurgický zákrok. V budúcnosti by sa vedec so svojím tímom chcel sústrediť aj na diagnostiku ďalších onkologických ochorení, napríklad rakoviny prsníka. Samotný diagnostický set na detekciu rakoviny prostaty by mal pripomínať tehotenský test, kde sa však na analýzu nepoužije moč, ale kvapka krvi. Očakáva sa, že test pomôže výrazne znížiť percento biopsií zdravým pacientom. Biopsia je nielen nepríjemným zákrokom pre pacienta, ale je aj rádovo drahšia, takže test by priniesol i úsporu nákladov.

Ján Tkáč získal v roku 2012 ako vôbec prvý vedec na Slovensku prestížny European Research Council Starting grant zameraný na využitie nanotechnológií v glykomike. O šesť rokov neskôr dostal opäť ako prvý a zatiaľ jediný Slovák grant European Research Council Proof of Concept zameraný na komercializáciu kitov pre skorú diagnostiku rakoviny prostaty. Na tento účel založil so svojím tímom start-up Glycanostics. Pre Trend pripomenul, že Slovensko sa musí rozhodnúť, či mu vyhovuje vyrábať tovary s nízkou pridanou hodnotou alebo, naopak, sofistikované produkty. „Ak sa chceme vydať touto cestou, tak veda má svoje dôležité miesto. Preto je dôležité sponzorovať na Slovensku špičkový výskum.“

„Vášeň pre chémiu sa rozhorela na strednej škole pri čítaní otcových kníh chémie na povale u babky počas letných prázdnin,“ povedal Ján Tkáč pre Učiteľské noviny. Aj vďaka pani učiteľke na gymnáziu sa chémia pre neho nestala povestným strašiakom. Naopak, učarovala mu natoľko, že sa ju rozhodol študovať na vysokej škole a neskôr pokračovať na poli chémie a biotechnológií vo vedeckej kariére.

Páči sa mu svoj voľný čas tráviť s rodinou. Často chodieva do Vysokých Tatier a Popradu, odkiaľ pochádza. Najlepšie si oddýchne na peších alebo cyklistických túrach v prírode, v lete si rád zapláva na jazere či kúpalisku. Pri florbale zase veľmi efektívne vypustí nahromadenú „paru“.

Zdielať