V Bratislave sa zíde svetová vedecká špička, festival STARMUS predstavil vedeckú časť programu

STARMUS, medzinárodný festival vedy, umenia a hudby, predstavil vedeckú časť programu svojho VII ročníka. Jeho ambíciou je podnietiť diskusiu o budúcnosti našej planéty. Prestížny festival, za ktorým stoja astrofyzik Garik Israelian a gitarista legendárnej skupiny Queen, Brian May, ktorý má tiež doktorát z astrofyziky, prináša na Slovensko spoločnosť ESET. Festival sa uskutoční od 12. do 17. mája v Bratislave. Lístky na toto očakávané podujatie sú už v predaji na portáli Ticketportal.

Publikované: 27.03.2024

V Bratislave sa zíde svetová vedecká špička, festival STARMUS predstavil vedeckú časť programu

Ústrednou témou aktuálneho ročníka je planéta Zem, ktorú organizátori vnímajú ako najúžasnejšiu planétu vo vesmíre. Festival ponúkne 4 dni inšpiratívnych prednášok za účasti 9 laureátov Nobelovej ceny a viac ako 50 exkluzívnych hostí, akými sú astronauti, vedci, umelci a odborníci na životné prostredie, umelú inteligenciu či kybernetickú bezpečnosť. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na bohatý hudobný program, slávnostné udeľovanie medailí Stephena Hawkinga a inšpiratívny program pre verejnosť na Hlavnom námestí v Bratislave. Kompletný program nájdete na stránke festivalu.

V rámci festivalu sa zídu také zvučné mená ako nobelisti Emmanuelle Charpentier, Kip Thorne či Michel Mayor, vedecké osobnosti ako Jane Goodall alebo Martin Rees i astronauti ako napríklad Charlie Duke, Chris Headfield a mnohí ďalší. Medzi hudobnými hosťami budú legendy ako Jean-Michel Jarre, The Offspring či Tony Hadley.

Festival odštartuje v nedeľu exkluzívnym vystúpením legendárnych hudobných umelcov. Detaily tohto unikátneho predstavenia budú zverejnené čoskoro s kompletným hudobným programom. Od pondelka bude nasledovať týždňová konferencia na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, STARMUS Exclusive Talks. Prvý deň sa bude venovať témam klimatických zmien a životnému prostrediu. Druhý deň sa účastníci môžu tešiť na sériu prednášok, ktoré sa pozrú bližšie na inovácie, technológie, kybernetickú bezpečnosť a umelú inteligenciu. Následne sa na hrade Devín uskutoční Star Party – hudobné vystúpenie spojené s pozorovaním hviezd.

V tretí deň sa uskutoční slávnostné odovzdávanie medailí Stephena Hawkinga spojené s koncertom Sonic Universe Concert, ktorých hostiteľmi budú populárno-vedecký komik Robin Ince a zakladatelia festivalu Garik Israelian a Brian May. Hudobnými headlinermi budú americká punk-rocková skupina The Offspring či Tony Hadley, bývalý spevák britskej popovej ikony z 80. rokov Spandau Ballet.

Štvrtý deň ponúkne prednášky o témach ako náhoda a realita, kozmológia či editovanie génov. Deň zakončí panelová diskusia 108’ Round Table na počesť historického letu Jurija Gagarina, ktorý sa stal prvým ľudským vesmírnym letom. Na debate sa okrem vedcov zúčastní aj spevák kapely The Offspring, Dexter Holland. Priamy prenos bude možné sledovať prostredníctvom YouTube kanálu festivalu STARMUS. Piaty, záverečný deň, sa bude venovať témam ako je ochrana Zeme pri skúmaní vesmíru, hľadanie ďalších obývateľných planét alebo povaha času.

Paralelne s programom na štadióne Ondreja Nepelu bude na Hlavnom námestí prebiehať STARMUS Camp a City Program, ktoré organizátori festivalu pripravujú v spolupráci s partnermi a slovenskými akademickými inštitúciami. Okrem edukačného programu sa môžu návštevníci tešiť na prezentácie svetových vedeckých osobností a rozmanité hudobné vystúpenia. Táto časť festivalu STARMUS je zadarmo prístupná pre verejnosť.

Vstupenky sú v predaji na stránke festivalu alebo v sieti Ticketportal. Do 15. apríla je k dispozícii early bird zľava v cene 198 eur za osobu, resp. 98 eur v prípade študentov. Následne budú vstupenky v cene 250 eur a v prípade študentov 150 eur. Vstupenky zahŕňajú exkluzívne prednášky na štadióne Ondreja Nepelu (13. – 17. mája), Star Party (14. mája), slávnostné odovzdávanie medailí Stephena Hawkinga a koncert Sonic Universe (15. mája).

Siedmy ročník festivalu STARMUS prináša na Slovensko spoločnosť ESET, ktorá je hlavným partnerom podujatia. Festival sponzorujú aj VÚB Banka, výrobca luxusných hodiniek OMEGA a KIA Slovakia. STARMUS VII sa uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora Bratislavy Matúša Valla, pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

 

O festivale Starmus
Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru, najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – dokonca aj k našim najbližším susedným hviezdam. 

Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD, astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.


O spoločnosti ESET
Už viac ako 30 rokov vyvíja spoločnosť ESET popredný softvér a služby zamerané na IT bezpečnosť a ochranu podnikov, kritickej infraštruktúry a domácností z celého sveta pred čoraz sofistikovanejšími digitálnymi hrozbami. V rámci širokej škály riešení určených pre koncové a mobilné zariadenia až po šifrovanie a dvojúrovňové overovanie prináša ESET svojim zákazníkom vysokovýkonné a zároveň jednoducho použiteľné produkty, ktoré chránia bez zbytočného rušenia 24 hodín denne, pričom ochranné mechanizmy sa aktualizujú v reálnom čase, aby boli používatelia vždy v bezpečí a firemná prevádzka mohla fungovať bez prerušení. Keďže hrozby sa neustále vyvíjajú, na svojom vývoji musí pracovať aj IT bezpečnostná spoločnosť, ktorá chce napomáhať k bezpečnému používaniu technológií. Na tomto cieli a podpore lepšej spoločnej budúcnosti pracuje spoločnosť ESET prostredníctvom svojich centier výskumu a vývoja v rôznych kútoch sveta. Viac informácií nájdete na stránke www.eset.sk, prípadne nás môžete sledovať na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook Twitter.

Zdielať článok