Finalista kategórie:
Výnimočný mladý vedec do 35 rokov

Tomáš Bertók

Využitie glykánov v diagnostike

Matematika nás učí logickému a samostatnému mysleniu

Ak sa u pacienta prejavia symptómy onkologického ochorenia, väčšinou už trpí vyšším štádiom choroby. Liečba býva v týchto prípadoch náročná a s menšou šancou na úspech. Na jednoduchom diagnostickom teste pre rakovinu prostaty a prsníka v ranných štádiách pracuje Ing. Tomáš Bertók, PhD., z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied. Pre tento účel spolu s vedcom Ing. Jánom Tkáčom, DrSc., založili start-up Glycanostics.

Využitie glykánov, teda zložitejších cukrov, v rutinnej diagnostike je zatiaľ novinkou, keďže doposiaľ bolo veľmi náročné ich analyzovať „Dlho sme na to nemali technológie,“ uviedol Bertók pre Denník N. „Keď sa to nedávno zmenilo, oblasť sa začala prudko rozvíjať. My sa snažíme určiť tvar a zloženie týchto komplikovaných sacharidov. Dávame to do súvisu s nástupom a priebehom nejakého ochorenia.“

Glycanostics tak využíva analýzu glykánových zmien v špecifických proteínoch, a to neinvazívnou cestou. Vyvíja diagnostický set na skoré odhalenie rakoviny prostaty a rakoviny prsníka, keďže u týchto ochorení test dosahuje zatiaľ najvyššiu spoľahlivosť. V rámci preventívnych prehliadok by sa tak mohol robiť jednoduchý predbežný skríning, ktorý by ukázal, ak s nejakým orgánom niečo nie je v poriadku. Pacient by tak nemusel zbytočne podstupovať aj nepríjemné vyšetrenia, pri ktorých je často nutné odobrať na analýzu tkanivo. V teste od Glycanostics by na diagnostiku stačila kvapka krvi.

K chémii Bertóka priviedla pani učiteľka na strednej škole. Bola tiež hlavnou oporou v jeho rozhodnutí venovať sa chémii v ďalšom štúdiu a neskôr v profesionálnom živote. Mrzí ho, že sa v súčasnosti znižujú nároky na znalosti žiakov a študentov v matematike. „Veľa ľudí nemá rado matematiku, ale ona učí logickému a samostatnému mysleniu,“ dodal.

Dobrovoľne sa venuje popularizácii vedy. „Ľudí musíme formovať už v mladom veku, aby pochopili, že existujú experti, ktorí sa v danej téme vyznajú a nechcú ich oklamať,“ zdôraznil pre Denník N. V súčasnosti veľa ľudí podľa neho verí jednoduchým veciam, pretože nemá energiu a čas investovať do toho, aby niečomu rozumeli dostatočne. Prípadne veria komplikovaným veciam, aby mali pocit dôležitosti. „Takto sa začínajú šíriť bludy, na ktoré už svojím zdravím začíname doplácať my aj naša planéta,“ povedal.

Takmer všetok svoj voľný čas momentálne najradšej trávi s deťmi a rodinou. Kedysi sa vedec spolu s manželkou aktívne venoval spoločenským tancom, rád kreslil a maľoval.

Zdielať