Finalista kategórie:
Výnimočný mladý vedec do 35 rokov

Tomáš Bertók

Využitie glykánov v diagnostike

Vedecký problém úplne pochopíte len vtedy, keď sa naň pozriete zo všetkých uhlov a budete hľadať súvislosti.

Biopsia prostaty je jediná a veľmi nepríjemná metóda na určenie prítomnosti rakoviny. Väčšina z týchto vyšetrení sa však skončí negatívne. Vedec Ing. Tomáš Bertók, PhD., z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied, pracuje na riešení, vďaka ktorému by pacienti nemuseli podstupovať tento test zbytočne. Spolu s vedcom Ing. Jánom Tkáčom, DrSc., založili start-up Glycanostics, v rámci ktorého využívajú glykány, teda zložité cukry, v diagnostike rakoviny.

„Naša metóda by lekárom pomohla presnejšie určiť, či majú pacientovi v skorom štádiu ochorenia nasadiť liečbu, alebo nie. Niektoré typy liečby totiž výrazne znižujú kvalitu života pacienta. Podobne aj biopsia, pri ktorej treba odobrať tkanivo. Okrem toho, štatisticky sa 70 až 75 % z nich končí negatívne,“ vysvetľuje Tomáš Bertók. Riešením jeho tímu je tzv. „tekutá biopsia“, ktorá sa robí z krvi. Tá nielenže odhalí ochorenie, ale aj zistí, v akom štádiu sa pacient nachádza, a to bez potreby odobratia tkaniva. Táto metóda by sa dala využiť aj na monitorovanie efektivity už nasadenej terapie.

Pre tím Tomáša Bertóka bolo dôležité, aby zistili, ako tento produkt umiestniť na trh. S tým im pomáhali lídri v oblasti onkológie a urológie z Česka, Rakúska a Dánska. „Už vidíme svetlo na konci tunela. Presvedčili sme niekoľko diagnostických firiem, že to má zmysel a začali sme s nimi spolupracovať na vývoji konkrétneho prototypu. Už vieme, ako by mal vyzerať a fungovať.“ V súčasnosti sa venuje výskumu tekutých biopsií a tiež úplne novej oblasti – exozómom, čo sú biologické nanočastice, ktoré produkujú všetky bunky v našom tele.

Tomáš Bertók študoval na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vraví, že svoje budúce zameranie si vybral už na strednej škole. „Veľmi rád som hľadal súvislosti. Na to, aby ste niečo dobre pochopili, vám totiž nestačí len hodina chémie či biológie. Musíte medzi predmetmi hľadať prieniky. A práve nanotechnológie a biotechnológie prepájajú viacero oblastí, čo ma fascinuje.“

Vedci podľa neho potrebujú niekoho, kto im pomôže ich poznatky pretaviť do patentov a reálnych technológií. „Je smutné, že množstvo zaujímavých projektov nikdy nezíska využitie v praxi. Hlavným problémom je, že vedci nevedia, ako na to – firmy nám nepovedia, aké parametre či certifikáty máme mať splnené. Štát by mal preto vedcom v tomto smere poskytnúť väčšiu podporu, dať im niekoho, kto bude vedieť vysvetliť, ako projekt reálne nakopnúť.“

Tomáš Bertók dostal od rakúskeho ministerstva vedy, výskumu a ekonomiky cenu Danubius Young Scientist Award 2016 a časopis Forbes ho v rebríčku 30 pod 30 označil za najväčší talent v oblasti vedy a výskumu. V minulosti sa venoval spoločenským tancom. Dnes trávi väčšinu voľného času v prírode s rodinou, rád kreslí a číta.

Zdielať