Prof. Mgr. Ivan Cimrák, Dr., je výskumníkom a vysokoškolským pedagógom na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Venuje sa aplikovanej matematike a informatike v oblasti modelovania separácie cirkulujúcich rakovinových buniek. V posledných rokoch sa zameriava aj na obrovský potenciál umelej inteligencie v medicíne.
Čísla, vzorce a diagramy bavili Ivana Cimráka už od základnej školy v Dolnom Kubíne, odkiaľ pochádza. Neskôr vynikal na matematických olympiádach a korešpondenčných seminároch. „MatFyz“, so zameraním na numerickú matematiku, tak bola jeho prirodzenou voľbou pri výbere vysokej školy. „Inšpiratívna prednáška profesora Jozefa Kačura a jeho absolútny entuziazmus pre vedu ma neskôr presvedčili k štúdiu praktickejšej – aplikovanej matematiky. To bol môj bod zlomu, prvý posun od teoretickej matematiky smerom k praxi,“ spomína Ivan Cimrák. Odvtedy túži po tom, aby bolo jeho vedecké bádanie prospešné pre ľudí. Dvere mu otvorili vedecké spolupráce v medicíne a umelá inteligencia. Práve v ich prepojení vidí obrovský potenciál. Neurónové siete sa totiž podobne ako ľudský mozog dokážu učiť a prepájať informácie.
Profesor Cimrák v úzkej spolupráci s onkológmi a so svetovými odborníkmi skúma využitie umelých neurónových sietí pri mamografii a vyvíja AI model, ktorý bude vedieť zhodnotiť riziko vzniku agresívnej formy rakoviny prsníka na základe série skríningových vyšetrení. „Neurónové siete si môžeme predstaviť ako umelý počítačový mozog, ktorý má učiaci sa algoritmus a je schopný učiť sa na základe veľkého množstva príkladov. Doslova ho kŕmime obrovským množstvom dát – mamografických snímok s rôznymi nálezmi, ktoré sa učí správne klasifikovať a vyhodnocovať. Postupne tak vzniká model, ktorý bude onkológom pomáhať v klinickej praxi pri včasnej diagnostike nádorových ochorení prsníkov,“ opisuje Ivan Cimrák.
Inovatívne uplatnenie umelej inteligencie systematicky testuje s patológmi aj pri hodnotení odobratých patologických vzoriek na prítomnosť rakovinových buniek. Aplikovanú informatiku využíva aj pri modelovaní separácie cirkulujúcich rakovinových buniek, na ktorom dlhodobo spolupracuje s výskumníkmi z Massachusetts Institute of Technology, jednej z najprestížnejších výskumných univerzít na svete.
Na vede je podľa Ivana Cimráka úžasné, že je ľahko škálovateľná. „Ak vedec nájde nový spôsob, ako filtrovať cirkulujúce bunky v krvi, tak jeho objav môžu v diagnostike aplikovať lekári na celom svete a má obrovský dosah. O tom je veda,“ tvrdí uznávaný odborník v aplikovanej informatike. „Systematickosť vo vede je kľúčom k novým objavom, ale aj spôsob, ako vylúčiť nesprávne riešenia. Vedci totiž pri svojej práci preveria tisíce rôznych variantov, kým nájdu správnu odpoveď. To dáva vedeckému výsledku väčšiu váhu, na rozdiel od ľahkovážnych tvrdení, ktoré sa zavše prezentujú na sociálnych sieťach.“
Profesor Cimrák absolvoval doktorandské štúdium na Ghent University v Belgicku. Tam pokračoval aj na postdoktorandských pozíciách, ktoré ukončil stážou na St. Poelten University of Applied Sciences v Rakúsku. Po jeho návrate na Slovensko bol nositeľom individuálneho Marie Curie grantu Európskej únie, ako aj úspešným žiadateľom niekoľkých národných grantov. Za dvanásť rokov vychoval osem doktorandiek a päť doktorandov. „Teší ma neutíchajúci záujem o aplikovanú informatiku v mojej výskumnej skupine. Snažím sa svojich študentov a študentky viesť k tomu, aby boli vo svojej téme lepší ako ja. Obohacuje ma spätná väzba a odlišný pohľad na vec. Za dôležité považujem aj schopnosť rozoznať, kedy je môj úsudok nesprávny a priznať si, keď niečo neviem.“
Svoj voľný čas Ivan Cimrák najradšej trávi s manželkou a deťmi najmä turistikou, skialpinizmom a bežným životom v dome a na záhrade. Hlavu si „čistí“ pri behaní a volejbale. Cudzou mu nie je ani občianska angažovanosť. „Zmysel svojho vedeckého bádania vidím v záchrane čo i len jediného ľudského života.“