Finalista kategórie:
Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov

Lucia Balážová

Fyziológia

Je veľmi dôležité, aby sa ľudia zo zahraničia vracali domov, jedine skúsení a šikovní ľudia môžu krajinu posunúť vpred.

Aké zmeny spôsobujú v organizme civilizačné ochorenia a dá sa na ne nájsť liek? Práve tomu sa vo svojom výskume venuje Mgr. Lucia Balážová, PhD. pôsobiaca v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied. Skúma molekulárne mechanizmy, ktoré kontrolujú metabolickú aktivitu tukového tkaniva a zohrávajú úlohu v patogenéze obezity a diabetu.

Lucia Balážová sa venuje výskumu energetického metabolizmu. Ide o premenu látok, ktorá nastáva po tom, ako človek prijme potravu. Organizmus využíva energiu z potravy na rôzne fyziologické procesy – pohyb svalov, činnosť srdca, trávenie či mozgovú činnosť a myslenie. Telo energiu spracuje a buď ju využije, alebo uskladní v podobe tuku na čerpanie v čase potreby. Vo svojom výskume sa Lucia Balážová zameriava práve na tukové tkanivo. Tvrdí, že ju zaujalo aj preto, že nie je iba pasívnym orgánom, ako sme si dlho mysleli, ale produkuje hormóny a aktívne komunikuje s inými časťami tela.

Vo svojej práci tiež skúma, ako fungujú metabolické procesy v tele, a aké zmeny vznikajú v dôsledku civilizačných ochorení, akými sú obezita a cukrovka. Používa na to metódy molekulárnej biológie. Výskumom molekulárnych dráh sa snaží identifikovať receptory, hormóny a enzýmy, ktoré by boli najvhodnejšie na dizajn liečiv a farmakoterapiu. Výskum Lucie Balážovej by vedel pomôcť nájsť účinný liek na obezitu a diabetes, ktorý by dokázal dlhodobo zmierňovať metabolické komplikácie pacientov.

Vedkyňa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied by tiež v budúcnosti rada pomohla pacientom, ktorí trpia pečeňovými ochoreniami. Jej vedeckým snom je vynájsť neinvazívny diagnostický marker na odhalenie nealkoholicky stukovatenej pečene. Momentálne sa dá totiž presne potvrdiť iba biopsiou, teda vpichnutím ihly priamo do orgánu, čo je pre pacienta veľmi nepríjemná procedúra.

Lucia Balážová vyštudovala fyziológiu živočíchov na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na magisterskom aj doktorandskom stupni vzdelávania. Už počas štúdia ju zaujala problematika tukového tkaniva a rozhodla sa skúmať túto oblasť bližšie v Ústave experimentálnej endokrinológie Slovenskej akadémie vied. Po dokončení doktorandského štúdia jej kroky viedli do zahraničia. Šesť rokov pôsobila ako postdoktorandka vo Švajčiarskom technologickom inštitúte ETH v Zürichu, ktorý patrí do desiatky najlepších univerzít na svete.

Po pôsobení za hranicami sa Lucia rozhodla vrátiť so svojimi nadobudnutými poznatkami späť na Slovensko. Zatiaľ čo v zahraničí mala istotu, že jej na výskum stačí dobrá hypotéza, priznáva, že tu sa stretáva s finančnými aj administratívnymi limitáciami. Tvrdí však, že jej to vynahradzuje zápal, ktorý slovenskí vedci majú pre svoje povolanie. „Nadšenie pre vedeckú prácu je tu možno ešte väčšie ako v zahraničí. Každý jeden maličký výsledok je úspechom, ktorý ľudia silno prežívajú – sú takí entuziastickí, až je to nákazlivé a pokračujú vo svojej ceste ďalej napriek všetkým prekážkam.“

Keď práve nepracuje, venuje sa Lucia Balážová najradšej svojej rodine a malému synovi. Ten jej každý deň pripomína, že má častejšie relaxovať. „Dieťa vidí svet úplne inak ako dospelý. Keď som so svojím synom, oddychujem a zabúdam na starosti. Mám pocit, že čas zastane a objavujem s ním svet úplne odznova.“

Zdielať