Profesorka Mária Bieliková sa venuje umelej inteligencii a strojovému učeniu v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií. Ten založila v roku 2020 a považuje ho za svoj najväčší úspech. Mladý vedný odbor, v ktorom Mária Bieliková pracuje, sa neustále mení, preto sa aj oblasť jej výskumu stále vyvíja. Dlhodobo sa venuje riešeniu problému zahltenia informáciami.
Na rozdiel od iných vedcov sa pracovisko Márie Bielikovej nemusí líšiť od obyčajnej zasadačky. „My nepracujeme priamo s hmotou, ale skôr s dušou toho, čo nás obklopuje – s dátami, nápadmi, myšlienkami a konceptmi. Snažíme sa tieto veci dávať do zaujímavých aplikácií alebo hľadať nové vzťahy medzi nimi. Keď pracujeme v oblasti umelej inteligencie, konkrétne v strojovom učení, tak v zásade vytvárame a spracúvame dáta, čistíme ich, navrhujeme modely, trénujeme a vyhodnocujeme ich“, vysvetľuje medzinárodne uznávaná vedkyňa.
Mária Bieliková sa venuje jednej z najmladších vedných oblastí – umelej inteligencii, ktorá ako disciplína vznikla v roku 1956. Hoci ju to ťahalo k práci s ľuďmi a zvažovala aj štúdium psychológie, rozhodla sa pre technickú kybernetiku na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave (dnes STU) a neskôr počas štúdia prešla na rovnakej fakulte na Katedru počítačov. S príchodom webu našla spôsob, ako spolupracovať so širokou škálou odborníkov: „Na informatike je krásne, že môžete vytvárať riešenia pre kohokoľvek – pre psychológov, lekárov, učiteľov, a tak sa stanete tak trochu odborníkom aj z tejto oblasti.“
Začínala diplomovou prácou na tému expertných systémov pre diagnostiku chorôb sliepok. Web jej učaroval a veľmi skoro v 90. rokoch sa začala venovať problému zahltenia informáciami v online priestore. A to ju sprevádza dodnes. V minulosti sa venovala personalizácii webových systémov, najmä odporúčacích systémov. S nárastom dát a výpočtovej kapacity sa disciplína rýchlo menila, a tak Mária Bieliková dnes pracuje so strojovým učením a hlbokými neurónovými sieťami. Aktuálne sa zaoberá návrhom metód analýzy kredibility textových informácií.
Výskum Márie Bielikovej ovplyvňuje aj veľkosť trénovaných modelov. „Keď trénujete model s miliónmi parametrov a potom s miliardami parametrov, objavia sa nové vlastnosti, ktoré neboli priamo súčasťou tréningu. Väčšie modely dokážu riešiť úlohy, na ktoré neboli explicitne natrénované, čo znamená, že ich schopnosti sa rozširujú. Stále nerozumieme mnohým vlastnostiam veľkých modelov. Máme celosvetovo v komunite problém s replikáciou výsledkov a vyhodnocovaním modelov. Preto sa venujeme aj tvorbe datasetov, čím prispievame k štandardizácii vyhodnocovania.“
Spolu s tímom sa Mária Bieliková venuje aj metodológii strojového učenia, špeciálne téme trénovania modelov s obmedzeným množstvom dát alebo označkovaných dát. Táto téma je základom aj nedávno publikovaného článku v najprestížnejšom informatickom časopise ACM Computing Surveys, ktorý sa zaoberá metodológiou a výzvami v informatike.
Jedným z najväčších úspechov Márie Bielikovej je založenie Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií – prvého nezávislého výskumného inštitútu na Slovensku, ktorého cieľom je prinášať excelentnú vedu do firiem a prepájať ich s akademickým sektorom. Kempelenov inštitút má potenciál škálovať výskumné aktivity a konkurencieschopnosť voči veľkým medzinárodným inštitúciám v umelej inteligencii. Márii Bielikovej zároveň pomáha napĺňať sen pracovať s ľuďmi. Práve jej tím v inštitúte, ktorý vedie, pre ňu tvorí inšpiratívne prostredie, v ktorom sa jej pracuje najlepšie.
V KInIT-e sa môže venovať nielen excelentnej vede, ale aj transferu najnovších poznatkov do inovatívnych riešení, čo považuje za kľúčové. Jej cieľom je vytvárať riešenia, ktoré sú nielen inovatívne, ale aj užitočné pre spoločnosť.
Vo voľnom čase sa venuje fotografovaniu a dlhým prechádzkam. Rada trávi čas so svojou rodinou, najmä s malým vnukom.