Finalista kategórie:
Výnimočná osobnosť slovenskej vedy

Pavol Jakubec

Organická syntéza a výskum nových antibiotík

Na organickej chémii je zaujímavé, že vyvíjate nové látky, ktoré môžu neskôr pomôcť pri tvorbe liečiv a užitočných technológií.

V súčasnosti existujúce antibiotiká strácajú svoju účinnosť, čo spôsobuje vážne problémy a môže ohroziť ľudstvo, preto je vývoj nových antibiotík veľmi dôležitou súčasťou výskumu na celom svete. Ing. Pavol Jakubec, PhD., ktorý pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, sa tejto téme venoval na najprestížnejších univerzitách sveta a v súčasnosti vedie vlastný výskumný tím.

Vďaka prestížnemu štipendiu Marie Curie sa dostal na univerzitu v Manchestri, kde sa pod vedením profesora Darrena J. Dixona venoval vývoju nových syntetických metód a syntéze biologicky aktívnych prírodných látok. Zameriavali sa na zlúčeniny izolované z prírody, ktoré majú zaujímavé biologické vlastnosti, napríklad proti rakovine či malárii, môžu teda slúžiť ako inšpirácia pri tvorbe nových liečiv. Tieto látky sa im podarilo zosyntetizovať veľmi efektívnym spôsobom, s vysokým chemickým výťažkom a tou najkratšou cestou, akou kto vymyslel.

Výskum dokončil na univerzite v Oxforde v skupine prof. Darrena Dixona. Články, ktoré publikoval na túto tému v časopise Journal of Americal Chemical Society, patrili k celosvetovo najčítanejším. Pavol Jakubec s veľkou vďakou spomína na spoluprácu s nositeľom Nobelovej ceny prof. Richardom Schrockom a jeho kolegom prof. Amirom Hoveydom, ktorí vytvorili nový katalyzátor pre chemickú reakciu, nazývanú metatéza. Poskytol im substrát, vďaka ktorému dokázali výnimočnosť tohto katalyzátora a ich spoločná práca bola publikovaná v najprestížnejšom vedeckom časopise Nature.

Neskôr pôsobil na univerzite v Harvarde, vo výskumnej skupine prof. Andrew G. Myersa, ktorý je svetovo uznávaným odborníkom. Najväčším úspechom skupiny bolo vytvorenie látky, ktorá mala lepšie vlastnosti ako to najlepšie antibiotikum vo svojej triede. Pavol Jakubec spätne oceňuje, že kým v Oxforde pracoval len na základnom výskume, na Harvarde sa venoval už aj praktickej aplikácii. „Chcel som získať nové skúsenosti a Harvard bol skutočnou výzvou. Sú tam úplne iné nároky, ale aj možnosti na prácu, to prostredie je veľmi náročné, ale súčasne úžasne stimulujúce a obohacujúce,“ povedal Pavol Jakubec.

Túžba po samostatnej vedeckej činnosti ho však priviedla späť na Slovensko. „Pri vedeckých výskumoch to funguje tak, že profesor zastreší projekt a jeho tím na ňom potom pracuje a rozvíja ho. Vždy je to však o myšlienke a výsledkoch toho profesora. Povedal som si, že je čas vyskúšať niečo samostatne, realizovať vlastné myšlienky a Slovensko mi prišlo ako dobrá voľba.“

V súčasnosti so svojím tímom na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie vyvíja nové metodiky organickej syntézy, ktoré by pomohli odstrániť tranzitné kovy z katalyzátorov. Ďalšou kľúčovou témou jeho výskumu je syntéza nových antibiotík. Podstatou je chemická modifikácia prírodne izolovaného antibiotika za účelom zlepšenia jeho mikrobiálnych vlastností a zníženia toxicity. „Na organickej chémii je zaujímavé, že máte možnosť vytvárať nové látky, zlúčeniny a metodiky, ktoré nik pred vami nevymyslel a ktoré môžu navyše poslúžiť v rôznych oblastiach života – na tvorbu nových liečiv, technológií a podobne,“ vyjadril sa Pavol Jakubec.

Vo voľnom čase rád hráva stolný tenis. Tomuto športu sa v minulosti venoval poloprofesionálne a získal za svoje úspechy aj niekoľko ocenení.

Zdielať