Ruzena Bajcsy

Ambasádori

Ruzena Bajcsy

Robotika a umelá inteligencia

Ruzena Bajcsy sa narodila na Slovensku, kde získala svoj inžiniersky titul aj prvý doktorát. Väčšinu svojej vedeckej kariéry pôsobí v USA. Od začiatku svojej vedeckej kariéry sa venuje oblasti robotiky a umelej inteligencie. V rámci svojho známeho prístupu známeho ako aktívne vnímanie („active perception“) prišla napríklad s myšlienkou aktívneho zberu vnemov za pomoci inteligentného riadenia a rozhodovania.

Profesorka Ruzena Bajcsy študovala na STU v Bratislave, kde získala inžiniersky titul a aj doktorát v odbore elektrotechnika. Neskôr získala ďalší doktorát na Stanford University (California, USA) v odbore počítačových vied (computer science), kde spolupracovala so zakladateľom oblasti umelej inteligencie Johnom McCarthym. V súčasnosti pôsobí ako profesorka na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Za svoju prácu získala profesorka Ruzena Bajcsy veľký počet prestížnych ocenení, ako sú napr. ACM AAAI Allen Newell Award za pokrok v oblasti umelej inteligencie, IEEE Robotics and Automation Award za prínos pre robotiku a automatizáciu a mnohé ďalšie.

Profesorka Ruzena Bajcsy sa počas svojej kariéry tiež stala zakladateľkou viacerých významných výskumných laboratórií a ústavov, ako sú napríklad GRASP laboratórium na Pensylvánskej univerzite, ústav CITRIS alebo laboratórium HART (Human-Assistive Robotic Technologies).

Ambasádori

Hana a Dalimil Dvořákovci

Manželia Hana a Dalimil Dvořákovci, ktorí stoja za vznikom Nadácie Experientia, sa zoznámili ešte počas štúdia, symbolicky v chemickom laboratóriu.

Michal Valko

Michal Valko je jedným najvýraznejších vedeckých talentov súčasnosti.

Pavel Cheben

Je pôvodom zo Slovenska, hlavný výskumný pracovník v Národnej výskumnej rade Kanady a expert na fotoniku a integrovanú optiku

Ruzena Bajcsy

Je rodáčka z Bratislavy, uznávaná profesorka na univerzite v Berkeley a top odborníčka na robotiku a umelú inteligenciu