Doc. Ing. Peter Peciar, PhD., pôsobí ako vysokoškolský pedagóg, profesor v odbore strojárstvo – procesná technika na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Patrí medzi významné osobnosti univerzitného transferu technológií na Slovensku. Vedecky a pedagogicky sa venuje procesom a konštrukcii unikátnych zariadení a aparátov pre rôzne odvetvia priemyslu, ale tiež materiálovému výskumu a inovatívnym technológiám.
Začiatky vedeckej kariéry Petra Peciara sa začali azda už v detstve pri nevinnej hre s pieskom. V otcovom laboratóriu sledoval, ako sa suchý piesok sype a z mokrého je možné stavať hrady. Už vtedy objavoval základy vednej disciplíny – mechaniky partikulárnych látok, ktorá ho fascinuje dodnes. Procesná technika je odbor, ktorý prepája tradičné strojárstvo a chemické inžinierstvo. Okrem navrhovania a konštrukcie strojov, zariadení a technologických liniek skúma aj súvisiace mechanické, tepelné, hydraulické, difúzne, biologické a iné procesy, ktoré v nich budú prebiehať. Ako sám hovorí: „vdychujem strojom život.“ Špecializuje sa hlavne na mechaniku partikulárnych látok, ktoré pozostávajú z častíc rôznych rozmerov, tvarov a vlastností, ako sú napríklad prášky, zrnité materiály alebo granuly. „Navrhujem procesy a zariadenia, ktoré takéto látky dokážu zmeniť z primárnej suroviny až na finálny produkt, teda transformáciu veľkosti a tvaru s požadovanými vlastnosťami,“ objasňuje Peter Peciar.
Ťažiskom jeho vedeckej práce je mechanika trojfázových systémov s partikulárnou tuhou fázou a vývoj netradičných technológií spracovania práškových materiálov do aglomerovanej formy. Ide o oblasť, ktorá je z pohľadu vedy a výskumu natoľko špecifická, že sa na ich ústav obracajú spoločnosti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia s unikátnymi zadaniami a inovátorskými projektami pre priemyselnú prax. Takmer na všetkých projektoch participujú aj študenti a študentky a získavajú tak neoceniteľné skúsenosti z práce vo výskumnom tíme. Na „vlastnej koži“ spoznajú skutočné podmienky pri realizácii inovácií.
„Procesná technika je charakteristická tým, že spája viaceré disciplíny a vedné odbory. Nefunguje izolovane, ale je založená na spolupráci. To sa snažím vštepovať aj našim študentom a študentkám. Absolvujeme množstvo exkurzií priamo vo výrobnej praxi, aby na vlastné oči videli technológie a aplikácie, ktoré vznikali aj u nás na pracovisku,“ deklaruje vysokoškolský pedagóg. V inovátorskej činnosti podporuje aj svojich výskumníkov a doktorandov, ktorí spolupracujú na vedeckovýskumných projektoch, ako aj aplikáciách pre prax s excelentnými výstupmi. Ako príklad úspešného študentského projektu uvádza projekt unikátneho malého automatizovaného pivovaru riadeného cez aplikáciu rozšírenej reality. Tento nápad sa zrodil zo záujmu diplomanta o pivo a jeho varenie.
V rámci aplikačného výskumu je Peter Peciar autorom a spoluautorom 5 európskych a niekoľkých desiatok slovenských patentov a úžitkových vzorov a za svoju prácu získal viaceré významné ocenenia. Za najväčší projekt univerzitného transferu technológií jednoznačne považuje jedinečnú technologickú linku na výrobu multikomponentových granulovaných hnojív, na ktorú Slovenská technická univerzita predala doteraz historicky prvú licenciu medzinárodného patentu do zahraničia. Docent Peter Peciar je hrdý na to, že svojou vedeckou expertízou a inovatívnymi myšlienkami dokáže pretaviť sny a vízie šikovných ľudí z akademickej sféry a z priemyselnej praxe do reality.
„Počas festivalu vedy Starmus, ktorý sa uskutočnil v máji 2024 v Bratislave, som počúval fascinujúce prednášky o vesmíre. Žasol som, kam všade sa dá v dnešnej dobe dostať. Stále verím, že technické vedy nám čo nevidieť umožnia teleportáciu alebo cestovanie v čase a ďalekom vesmíre,“ prezrádza Peter Peciar. Momentálne je však nohami pevne na Zemi a netúži ísť nikam. S nemým úžasom sleduje svoju prvorodenú dcérku, ktorá nedávno prišla na svet, celý jeho vesmír sa nateraz točí okolo nej.