Stretnite profesorov Kipa Thorna a Briana Coxa na ESET Science Award:

Stretnite profesorov Kipa Thorna a Briana Coxa na ESET Science Award:

Utorok, 12. október 2021, 18:00 – 19:30 hod

Diskusia: „Je veda riešením všetkých výziev ľudstva?“

prof. Kip Thorne, astrofyzik, laureát Nobelovej ceny za fyziku
prof. Brian Cox, časticový fyzik, moderátor BBC

  • 19:30 hod - autogramiáda Kip Thorne & Brian Cox
    Historická budova SND Hviezdoslavovo nám, Bratislava

Lístky si možete zakúpiť tu: PREDPREDAJ.SK

Sleduj vedeckú diskusiu roka naživo:

Streda, 13. október 2021, 9:30 hod

Prof. Kip Thorne:
Udelenie Veľkej zlatej medaily Komenského Univerzity

Prednáška prof. Kip Thorne:
Môj hlboký vzťah so zakriveným vesmírom: od čiernych a červích dier až po cestovanie v čase a gravitačné vlny.

nobel-prize

Aula Univerzity Komenského, Šafárikovo námestie, Bratislava

Čítať viac...
V šesťdesiatych rokoch, keď profesor Kip Thorne začal svoju fyzikálnu kariéru, existovali len predpoklady o tom, že vesmír má aj svoju „zakrivenú stranu“, v ktorej objekty a javy sú tvorené nie z hmoty, ale zo zakrivenia časopriestoru. Hromadili sa náznaky existencie čiernych dier (časopriestorov, do ktorých sa objekty dostanú, no nemôžu z nich uniknúť preč), červích dier (cez ktoré sa dá cestovať vesmírom), časových slučiek (umožňujúcich cestovanie v čase) či gravitačných vĺn (vibrácií časopriestoru, ktoré predvídal už Einstein, no nikto ich nikdy nevidel).
Väčšinu svojej polstoročnej kariéry venoval profesor Thorne pretaveniu slabych náznakov na jasné porozumenie. Spolu so svojimi kolegami skúmali „zakrivenú stranu vesmíru” či už teoreticky (pouzitim matematiky na odvodenie predpovedi Einsteinovej všeobecnej teórie relativity) alebo astronomickými pozorovaniami (najmä cez gravitačné vlny). Tieto predstavujú nové okno pozorovania vesmíru, za čo získal profesor Thorne Nobelovu ceny za fyziku v roku 2017. Vo svojej prednáške nás prevedie históriou týchto objavov, ozrejmí nám ich súčasné poznanie, a prezradí aj čosi o ceste, ktorá viedla k jeho Nobelovej cene.
quality

LIVE stream 1: Original

quality

LIVE stream 2: SVK

quality

LIVE stream 3: ENG

Sobota, 16. október 2021 20:30 hod

Galavečer ESET Science Award

gala-night
Hlasujte ktorá z vedeckých osobností získa Cenu verejnosti a vyhrajte!
Slávnostné odovzdávanie ocenení ESET Science Award
methodology

LIVE Stream Gala

Kip S. Thorne

Medzinárodná komisia

Kip S. Thorne

fyzika
laureát Nobelovej ceny za rok 2017

Kip S. Thorne je americký fyzik, medzinárodne známy odborník na gravitačnú fyziku a astrofyziku, so zameraním na relativistické hviezdy, čierne diery a gravitačné vlny. Je jedným z troch vedcov, ktorým bola v roku 2017 udelená Nobelova cena za prvú priamu detekciu a pozorovanie gravitačných vĺn. Do histórie sci-fi sa zapísal aj ako výkonný producent a vedecký poradca hollywoodskeho filmu Christophera Nolana Interstellar.

Čítať viac...
Kip Thorne je jedným z popredných svetových odborníkov na astrofyzikálne implikácie Einsteinovej teórie relativity. Svoje vysokoškolské štúdium začal na Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech), po ktorom pokračoval na Princetonskej univerzite, kde v roku 1965 získal doktorát. Po jeho získaní sa vrátil na Caltech, kde v roku 1991 obdržal profesúru Richarda P. Feynmana v teoretickej fyzike a kde pôsobil až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2009.

Po svojom odchode do dôchodku Thorne aktívnejšie rozbehol nové smery svojej kariéry, vrátane písania kníh, či slávneho filmu Interstellar, pri ktorom bol nielen ako poradca, ale aj ako spoluautor pôvodného konceptu filmu, ako aj rôznych spoluprác na rozhraní vedy a umenia. Popri tom všetko pokračoval aj vo svojom vedeckom výskume.

Spolu s desiatimi mladými fyzikmi vynašiel Kip Thorne nástroje na vizualizáciu časopriestorového zakrivenia. Spolupracoval tiež so skladateľom Hansom Zimmerom a s priekopníkom vizuálnych efektov Paulom Franklinom na multimediálnych koncertoch a názvom Warped Side of the Universe (vo voľnom preklade Zakrivená strana vesmíru). V súčasnosti pracuje na ďalšom filme, ako aj na poetických prózach o zakrivení vesmíru.

Diskusia bude prebiehať len v anglickom jazyku a nebude tlmočená do slovenčiny.