ESET Science Award ročník 2019

Nadácia ESET 18. októbra 2019 s hrdosťou spustila prvý ročník udelovania ESET Science Award, na ktorom medzinárodná komísia na čele s nobelistom Erwinom Neherom udelila cenu ESET Science Award v troch kategóriách trom vedeckým osobnostiam. V hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa laureátom stal Ján Tkáč, v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov sa laureátkou stala Ľubomíra Tóthová a v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania bol ocenený Tomáš Vinař. Viac informácií si môžte prečítať nižšie.

Podpora vedy a výskumu je z hľadiska významu pre spoločnosť jednou z kľúčových oblastí, ktorú sa Nadácia ESET rozhodla strategicky podporovať. Tradíciu oceňovania excelentných vedcov a vedkýň naštartovala na prvom slávnostnom udeľovaní ocenení ESET Science Award dňa 18. októbra 2019. Jeho poslanie a zmysel nám potvrdil aj prieskum verejnosti, ktorý si začiatkom roku 2019 dala vypracovať Nadácia ESET. Prieskum okrem iného ukázal, že si až tri štvrtiny respondentov myslí, že veda a jej výsledky sú pre spoločnosť dôležité a prispievajú k formovaniu ich názorov a následného konania. Laureáti ocenenia prechádzajú náročným hodnotiacim procesom, ktorý zodpovedá medzinárodným štandardom.

Nadácia ESET vyslovila svoj verejný záväzok predstavovať osobnosti vedy a tým zvyšovať spoločenské postavenie vedy Slovensku. Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Erwinom Neherom ocenila tri vedecké osobnosti v troch kategóriách. V hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa laureátom stal Ján Tkáč, v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov sa laureátkou stala Ľubomíra Tóthová a v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania bol ocenený Tomáš Vinař.

Členmi medzinárodne uznávanej komisie, ktorej predsedal držiteľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu, nemecký biofyzik Erwin Neher, boli švajčiarska fyzička Ursula Kellerová, ktorá sa venuje najmä ultrarýchlym laserovým technológiám, nemecký biológ Carl-Philipp Heisenberg, priekopník výskumu v oblasti embryonálneho vývoja stavovcov, maďarský matematik László Lovász, a americký umelec a technológ Christopher Csíkszentmihályi, ktorý svojou prácou pomáha učiť ľudí o etickom živote v technológiách.

"Informačné technológie sľubovali, že prinesú podrobné a bezpečné informácie pre každého. V skutočnosti je to ohrozené zámerným šírením nepravdivých informácií a pokusmi poškodiť používateľov informácií. Spoločnosť ESET sa svojím úsilím, ako aj prostredníctvom svojho ocenenia, zasadzuje za bezpečné a korektné informácie, ktoré sú v dnešnej dobe nevyhnutné pre pokrok," povedal Erwin Neher, Laureát Nobelovej ceny za rok 1991.

Finalisti kategórie:
Výnimočná osobnosť
vysokoškolského
vzdelávania
Finalisti kategórie:
Výnimočná osobnosť
vysokoškolského
vzdelávania
Štatút
Štatút
Stiahnuť štatút ESET Science Award ako pdf dokument (Výnimočná osobnosť slovenskej vedy a Výnimočný mladý vedec do 35 rokov)

Štatút PDF

Stiahnuť štatút ESET Science Award ako pdf dokument (Výnimočný vysokoškolský pedagóg)

Štatút PDF