ESET Science Award ročník 2022

Na slávnostnom ceremoniáli v Slovenskej filharmónii v Bratislave vyhlásila Nadácia ESET pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej už po štvrtý raz laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátkou hlavnej kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stala profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Laureátom kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov sa stal Miroslav Almáši a profesor Ľubomír Tomáška získal ocenenie v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Laureátov vybrala medzinárodná komisia, na čele s jej predsedníčkou, izraelskou biochemičkou Adou Yonath, nositeľkou Nobelovej ceny za chémiu Viac informácií si môžete prečítať nižšie.

Nadácia ESET už štvrtý rok po sebe na slávnostnom ceremoniáli v Slovenskej filharmónii v Bratislave vyhlásila laureátov ESET Science Award 2022, ocenenia pre vedecké a pedagogické osobnosti, ktoré pôsobia na slovenských vedeckých inštitúciách, avšak ich impakt má celosvetovým dosahom. Laureátov vybrala medzinárodná komisia, ktorej predsedala nositeľka Nobelovej ceny za chémiu Ada Yonath. Záštitu nad ocenením prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

V hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku zvíťazila profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Laureátom kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov vedec na Slovensku do 35 rokov sa stal Miroslav Almáši a profesor Ľubomír Tomáška získal ocenenie v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania.

Okrem profesorky Ady Yonath boli členmi medzinárodnej komisie švajčiarska materiálová vedkyňa Anke Weidenkaffová, ukrajinský materiálový chemik Jurij Gogotsi, holandský onkológ a výskumník Rob Pieters a nemecký časticový fyzik Manfred Lindner. Na slávnostnom ceremoniáli sa okrem prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, pod ktorej záštitou sa cena udeľuje, zúčastnil aj predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger a taktiež špeciálny hosť, astrofyzik Garik Israelian, zakladateľ svetového festivalu STARMUS.

"Som rada, že medzi finalistami ocenenia je veľa talentovaných osobností. Prajem všetkým, aby boli ocenení za svoju zvedavosť, pretože práve tá posúva hranice poznania," povedala profesorka Ada Yonath. Galavečer vzdával hold vede a všetkým, ktorí vďaka svojej zvedavosti, húževnatosti a vytrvalosti bádajú, objavujú a posúvajú hranice nepoznaného, hoci podmienky pre svoj výskum väčšinou nemajú ideálne. Osobitne vzdával hold ženám vedkyniam, ktoré excelentnú vedu dokážu robiť aj napriek tomu, že sú častokrát znevýhodnené pri rozvíjaní a napĺňaní svojho vedeckého potenciálu.

Finalisti kategórie:
Výnimočná
osobnosť vedy
na Slovensku
Finalisti kategórie:
Výnimočná
osobnosť vedy
na Slovensku
Finalisti kategórie:
Výnimočná osobnosť
vysokoškolského
vzdelávania
Finalisti kategórie:
Výnimočná osobnosť
vysokoškolského
vzdelávania
Štatút
Štatút
Stiahnuť štatút ESET Science Award ako pdf dokument

Štatút PDF